חלון ממ"ד – כל מה שצריך לדעת על קניית חלון ממ"ד, תיקון והחלפה

לפי חוק כל בית ודירה בישראל חייבים שיהיה להם ממ"ד לפי התקן של פיקוד העורף. חלק מהתקן של פיקוד העורף לבניית ממ"ד עוסק באיכות החלון שיהיה בממ"ד והחומרים שממנו הוא יהיה בנוי. חלון ממ"ד חייב לפי התקן להיות בנוי ממסגרת של חלון מתכת – במטרה שיהיה לחדר מיגון מפני רסיסים של פצצות וטילים. בנוסף לכך החלון צריך להיות עשוי באופן ספציפי יותר מאלומיניום על מנת למנוע חדירה של גזים רעילים לחדר.

חלון ממ"ד - כדאי לדעת

השקעה באיכות הבנייה של החלון בממ"ד שלנו היא דבר שנתון לבחירה – אלא דרישה לפי חוק. ישנה חשיבות רבה לאיכות הבנייה של חלון הממ"ד ובמיוחד לאיכות האטימות חלון ממ"ד. המטרה של הממ"ד וגם של החלון שלנו היא להגן עלינו במקרה של מתקפה צבאית. הממד מגן על העורף בחזית מפני מתקפות של טילים או מתקופות של גזים רעילים וחומרים ביולוגים. האבזור של הממ"ד בדלת וחלון ייחודים וחזקים במיוחדים כמו דלת העשויה מברזל או פלדה המגנה באופן הרמטי מפני הדף ורסיסים של פצצות וטילים. בדומה לכך חלון ממ"ד עשוי מחומרי גלם קשיחים מאוד לפי הנחיות ברורות של פיקוד העורף כך שכמו הדלת של החדר הוא יהיה אטום באופן הרמטי מפני הדף של פצצות וטילים וחומרים רעילים.

החשיבות של חלון ממ"ד לבית

חדרי ממ"ד הם חדרים שיש להם מאפיינים ייחודים מאוד והבנייה שלהם מסיבית יותר וחזקה יותר מבנייה של חללים רגילים. כל חדר ממ"ד שהוא מרחב מוגן חייב להכיל בנייה של חלון שאטום באופן הרמטי מפני גסים ורעילים. רק חלון שהוא אטום מפני גזים ורעילים הוא חלון ממ"ד שעומד בתקן של פיקוד העורף. אנחנו יכולים לדעת אם החלון בממ"ד בבית שלנו תקני אם הוא יש עליו תווית אישור צהובה של פיקוד העורף. אם אנחנו רוצים, אנחנו יכולים לשדרג את חלון הממד שלנו על ידי שינוי אופן הפתיחה והסגירה שלו כך שהוא יפתח וייסגר מהצדדים ומלמעלה למטה. אופן סגירה זה לא רק נוח יותר, הוא גם בטוח יותר.

חלון ממ״ד
בתמונה: חלון ממ"ד לאחר התקנה

על הסוגים השונים של חלון ממ"ד

קיימים מספר סוגים שונים של חלון ממ"ד. הסוגים העיקריים של חלונות ממד הם:

חלון פלדה

חלון ממד פלדה הוא חלון הבנוי מפלדה. חלון זה הוא חלון שהחלק החיצוני שלו בנוי מפלדה על מנת למנוע באופן הטוב ביותר פגיעות הדף וחדירה לתוך הממד של רסיסי טילים ופצצות. מהצד הפנימי שלו חלון הפלדה עשוי מאלומיניום – לפי התקן של בניית חלונות ממ"ד. האלומיניום בצד הפנימי של החלון נועד למנוע חדירה של חומרים רעילים כמו נשק ביולוגי ונשק כימי.

חלון ממ"ד דו כנפי

סוג חלון זה הוא סוג נוסף ותקני של חלון לחדר ממד. חלון זה משמש לשם אטימה מפני נשק כימי וביולוגי וניתן להתאים אותו למידות מותאמות אישית של הכנה לתריס חיצוני. את סוג החלון הזה ניתן לשלב בבנייה קלה יחסית של מסגרת פנימית וחיצונית בהתאם לפתרונות טיח או אבן שאנחנו רוצים.

חשוב לציין שבכל הסוגים השונים של חלונות לממ"ד ניתן לשלב בנייה של תריס ורשת מיוחדים ומותאמים אישית. כאשר אנחנו רוצים לבנות חלון לממד שלנו או להחליף את החלון הקיים, כדאי לנו לשכור חברה מקצועית שזה תחום המומחיות שלה. חברת בניית מקצועית שתחום המומחיות שלה הוא בנייה של חדרי ממד תוכל לבנות לנו חלון באיכות גבוה מאוד שעומד בדרישות ובתקן המחמירים של פיקוד העורף לחדרי ביטחון.

התקן של פיקוד העורף לממ"ד

לא כל אחד רשאי לבנות חדר ממ"ד. בשביל לבנות חדר ממ"ד יש צורך שהחדר ואופן הבנייה שלו יעמדו בתקן של פיקוד העורף. התקן של פיקוד העורף נחתם לאחר הרבה בדיקות וניסויים של מהנדסים מומחים ומומחים לבטיחות ובנייה. כאשר בונים ממ"ד חייבים לעשות שימוש בחומרי גלם ספציפיים. המטרה של שימוש בחומרי גלם אלו היא לספק הגנה מרבית ליושבים בחדר בעת מלחמה או שעת חירום. לפי החוק חדר ממ"ד חייב להיות במידה של 9 מטר מרובע לפחות – בלי הקירות. הסיבה שלא מכניסים את המידות של הקירות של הממ"ד למדידה שלו – היא שקירות הממד עבים יותר מקירות של חדר רגיל כי הם עשויים מבטון עבה.

חלון ממ"ד אוטם את הממ"ד מכניסה של גזים

לחדר הממד יש הרבה מטרות ושימושים שונים – כאשר המטרה המרכזית היא להגן עלינו במקרה של מלחמה או מתקפת טרור. הממד יהיה בנוי תמיד מיציקת בטון חזקה ועבה וחלון הבנוי ממתכות שונות. אופן בנייה זה אמור להגן עלינו מפני הדף ורסיסים של פצצות וטילים. על מנת שהממ"ד יגן עלינו מפני שימוש בנשק כימי עלינו להתקין חלון ממד שיש בו אטם גזים. התקנה של אטם זה תהפוך את הממ"ד שלנו לעמיד יותר בפני מתקפות כימיות וגזים רעילים. אטם הגז שמתוקן בחלון הוא למעשה חלון זכוכית פנימי. לחלון זה יש מסגרת אלומיניום נוספת לצד חלון המתכת. החלון עם האטם הייחודי יכול לספק לנו איטום הרמטי ומוחלט נגד מתקפות גז ונשק כימי.

מה חשוב לבדוק לפני שמתקינים חלון ממ"ד

כאשר אנחנו בונים ממד ובמיוחד כאשר אנחנו מחליפים את חלון הממד שלנו עלינו לבדוק שאנחנו מתקינים חלון ממד שהוא אטום לחדירה של גזים. עוד חשוב לשים לב שאנחנו מוודאים שמי שמתקין לנו את החלון עומד בתו התקן המחמיר ביותר של פיקוד העורף. פיקוד העורף דורש כחלק מהתקן שלו לחדרי ממד שבכל חלון ממד יהיה איטום נגד גזים. אם לא נתקין בממד שלנו חלון שמיועד במיוחד חדר זה לא נהיה זכאים לקבל אישור לטופס 4 – טופס המאשר חיבור של הבית או הדירה החדשים לתשתיות שונות כמו חשמל, מים וגז. אם כבר יש לכם חלון ממד שהוא אטום באופן הרמטי נגד גזים ניתן לשדרג אותו בקלות יחסית על ידי התקנה של תריס הזזה ורשת הזזה. כדאי להתקין תריס ורשת הזזה כי הם הופכים את השימוש היומיומי בממד לנוח ופרקטי יותר. הרשת והתריס יכולים לסייע לנו בוויסות אור השמש שנכנס לחדר.

בשורה תחתונה

בסופו של דבר, כאשר אנחנו עוברים לגור בבית או דירה חדשים – אסור לנו להתפשר על הבטיחות שלנו. אם אנחנו עוברים לגור בבית או דירה ישנים יותר שנבנו לפני שנות ה-90 של המאה הקודמת, כדאי לנו לשדרג את הממד שיש בנכס לתקן המודרני של פיקוד העורף. שדרוג התקן של הממד שלנו והתאמה שלו לדרישות העכשווית של פיקוד העורף יאפשרו לנו להרגיש בטוחים יותר בבית שלנו. כאשר אנחנו משדרגים את הממד חשוב לשדרג גם את חלון הממד וגם דלת הממ"ד. לעיתים התיקון לא יהיה יקר מאוד. אם אנחנו רוצים לתקן או לשדרג את המאפיינים השונים בממד שלנו – חשוב לשכור חברה שזה תחום המומחיות שלה ושתוכל להבטיח לנו שהיא עובדת לפי התקן של פיקוד העורף. השקעה באיכות הממד שלנו היא השקעה ישירה בשקט הנפשי שלנו ובתחושת הביטחון האישית שלנו בבית שלנו.